FELEKŞAN ONAR İLE CAM SANATI ÜZERİNE SÖYLEŞİ

Yer: Fransız Kültür Merkezi

20 Aralık 2018

Türkiye'nin önde gelen cam sanatçılarından Felekşan Onar, Arkas Sanat Merkezi’nde düzenlenen “1001 Gece” sergisi kapsamında 20 Aralık Perşembe günü Fransız Kültür Merkezi’nde sanatseverlerle buluşuyor.

Arkas Sanat Merkezi’nde 30 Aralık’a kadar devam edecek “1001 Gece” Sergisi kapsamında  Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek söyleşinin konuğu Türkiye’de ve uluslararası platformlarda adından sıkça söz ettiren ve sergide “Mutluluk / Bliss” enstalasyonuyla yer alan sanatçı Felekşan Onar.

Söyleşide sanatçı, sergide yer alan enstalasyonunun yanı sıra sanat serüvenine ve geçmişten günümüze cam sanatının gelişim sürecine de değinecek. Ücretsiz gerçekleştirilecek program doğrultusunda, önce Arkas Sanat Merkezi’nde rehberli tur eşliğinde 1001 Gece Sergisi gezilecek, daha sonra da söyleşi için Fransız Kültür Merkezi’ne geçilecek (15:00 ve 17:00’de düzenlenecek rehberli tur için rezervasyon gerekmektedir).

Felekşan Onar’ın “1001 Gece” sergisi için hazırladığı enstalasyonu “Mutluluk / Bliss”, sanatçının çocukluk anılarının bir yansımasıdır: “Uzun zaman önce, buradan çok da uzak olmayan, tıpkı bu binaya benzeyen güzel bir evde, büyükannem ve büyükbabam yaşardı. Büyükannem Felekşan, evinin sınırları içerisinde yaşamayı tercih eden biriydi. Evin en üst katında yer alan kütüphane, güneşi kesmek için neredeyse her zaman kapalı duran kepenkleriyle, öğleden sonranın sıcağından uzakta vakit geçirdiği yerdi. İşte bu kütüphanede, bizimle en kıymetli kitaplarından okumalarını paylaşırdı. ‘1001 Gece Masalları’ onun etrafında toplandığımız ve onu dikkatle dinlediğimiz kitaplardan biriydi. Bu akşamüstleri ile ilgili Şehrazat’ın hikayelerinin ayrıntılarından çok; kütüphanenin zeminini kaplayan ve bu eserde kullandığım, tıpkı bir hayal bahçesini andıran pürüzsüz ve büyük halıyı; büyükannemin yumuşak sesinin verdiği huzuru ve mutlak bir mutluluk hali içerisinde kendimi hatırlıyorum…”

Felekşan Onar Hakkında:

Cam sanatıyla ilk defa ilkokul yıllarında tanışan Felekşan Onar, kariyerinde farklı sektörlerde çalıştıktan sonra çocukluğundan beri tutkunu olduğu cam sanatına yoğunlaşmaya karar verdi. İlk önce özel bir atölyede çalışan Onar, daha sonra İstanbul’daki Cam Ocağı Vakfı'nda eğitim aldı. Her türlü cam tekniğini profesyonel bir şekilde kendine öğreten Onar, Fy- Shan Cam Atölyesi adı altında kendi markasını oluşturdu ve 2006’dan beri sınırlı edisyon sanat işleri, dekoratif objeler, aydınlatmalara ve mekana özgün enstalasyonlar tasarlıyor ve üretiyor. Nadania Idriss Cam Galerisi (Through a Hole,2008), Riihimaki Cam Müzesi, Finlandiya (Glass from Turkey, 2009), Pergamon Müzesi, Berlin (Dervish, Vorsicht Glas, 2011), PG Art Gallery, İstanbul (Dazzled, Contemporary Istanbul 12th edition, 2017), NJ Visual Arts Center, New York (Perched Installation, 2018) ve son olarak Victoria & Albert Müzesi ve Venedik'te gerçekleşen sergileri ile birlikte, ulusal ve uluslararası birçok müze ve sanat galerisinde eserleri yer alan Onar, İstanbul, Berlin, Murano’da çalışmaya devam ediyor ve eserlerini uluslararası platformlarda sergiliyor.