ARKAS SANAT YENİ ÇOCUK ATÖLYELERİ

Arkas Sanat Merkezi, bahar ayları ile birlikte “Renk, Işık, Titreşim; Türk İzlenimcileri” sergisiyle kapılarını sanatseverlere yeniden açtı.  İzlenimci yaklaşımın Türk temsilcilerini kapsayan sergide; peyzaj, natürmort, portre temalı resimler ve figüratif kompozisyonlar yer alıyor. Renk, Işık ve Titreşim konulu eserlerin yer aldığı serginin yenilenen atölye çalışmaları tüm küçük sanatseverleri bekliyor.

Arkas Sanat Merkezi’ndeki çocuk atölyeleri, 5-7 ve 8-11 yaş aralığındaki çocuklar için özel geliştirilen programlar ile öncelikle sanat eserlerini tanıma, koruma ve yorumlama bilinci geliştirirken aynı zamanda estetik duyarlılıklarını geliştirmeyi hedefliyor. Yapılan yaratıcı atölye çalışmaları ile çocuklar yeni sergi ile birçok ressam ve eser ile tanışıyor, öğrendikleri bilgileri hayal dünyalarıyla birleştirerek interaktif çalışmalarda kullanıyorlar.

“Renk, Işık, Titreşim; Türk İzlenimcileri” sergisi çerçevesinde, çocukların Türk izlenimcilerini öğrenmeleri ve o döneme dair bilgi edinmeleri için eserler aracılığıyla yaratıcı bir eğitim ortamı sunuluyor.

Arkas Sanat Merkezi atölye çalışmaları farklı yaş grupları için uyarlanan iki aşamadan oluşuyor; ilk olarak öğretmenlerinin yaratıcı drama çalışmaları eşliğinde sergiyi gezen küçük ziyaretçiler atölye odasında sergi konusuna paralel olarak hazırlanan atölye çalışmalarına katılıyorlar.

“İzleyenler Kasabası” Yaratıcı Drama Çalışmaları

Atölyemize katılan minik ziyaretçilerimiz ilk olarak  “İzleyenler Kasabası” adlı masal eşliğinde, atölye öğretmeninin yaratıcı drama sunumuyla sergiyi geziyorlar. Masal içerisinde interaktif çalışmayla ressamların çevrelerini nasıl izlediklerinden yola çıkarak kendilerinin çevreyi nasıl izlediklerini araştırırken yaratıcı düşünmelerine ortam sağlamak hedefleniyor.

“Küçük İzlenimciler” Atölyesi

Atölye programının ikinci bölümünü oluşturan “Küçük İzlenimciler” atölye çalışması ise, sergide gördükleri eserler ve edindikleri izlenimler ile atölye odasına geldiklerinde yaş seviyelerine göre düzenlenen perspektif ve natürmort çalışmasını içeriyor. Öğretmenlerinin yaratıcı soru cümleleri ile yönlendirdiği çocukların kendi izlenimlerini farklı resim teknikleri kullanararak, kompozisyonlarına aktarmaları ile atölye çalışmaları noktalanıyor.

Çocukların zihinsel, duygusal ve sanatsal gelişimlerine katkıda bulunması amacı ile gerçekleştirilen Arkas Sanat Çocuk Atölyeleri’nin 20 kişilik kontenjanı bulunmaktadır. Atölyelere katılım ücretsizdir. Katılmak için telefon ile kayıt yaptırmak gerekmektedir.

 

Her Cumartesi;

11:00 – 12:00 (5-7 yaş grubu)

12:30 – 13:30 (8-11 yaş grubu)

Arkas Sanat Çocuk Atölyelerine katılmak ve detaylı bilgi almak için

0 232 464 66 00 dahili 12

* Yeterli katılım olmaması durumunda atölyeleri iptal etme hakkı Arkas Sanat’a aittir. İptal durumunda kayıt yaptıran velilerle iletişime geçilecektir

 

Giriş Ücreti: Ücretsiz
Ziyaret Saatleri: