İZMİR: YARINLARA BİR MİRAS

18 Eylül 2015 - 15 Kasım 2015

İnsanoğlunun toplu yaşam merkezi olan kentler, yaşam mekanlarımız olmanın yanı sıra bizden önceki nesillerin bize bıraktığı ve bizim de gelecek nesillere bırakmamız gereken emanetlerdir. Tarihin farklı dönemlerine ait fiziksel, sosyal ve kültürel değişimler yaşayan kentlerin geleneksel dokusundan, yeni gelişen kimliğine tanıklık eden en kıymetli kaynaklar ise kent fotoğraflarıdır. 

 

Bu noktadan yola çıkarak, 2015 yılının İzmir’ini gelecek nesillere aktarabilmek adına Arkas Sanat Merkezi ve IFOD (İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği) işbirliği ile hazırlanan bu sergide; İzmir’i diğer kentlerden farklı kılan, İzmir’e değer katan ve İzmir’e özgü unsurlar mercek altına alındı. Kentin mimarisi, doğası, insanları, iş ve yerleşim alanları gibi kentteki toplumsal ve kültürel yaşama ilişkin ipuçları verecek pek çok farklı konu yaklaşık bir yıl süren çekimlerin ardından seçilen fotoğraflarla ölümsüzleştirildi.

 

Sanatçılar kendi objektiflerinden, Basmane, Bergama, Bornova, Karşıyaka, Kordon, Ödemiş, Urla gibi kentin çeşitli ilçe ve mahallerlerinde görülmesi ve hatırlanması gereken güzellikleri fotoğrafın evrensel dilini kullanarak yansıttı. 

 

"İzmir: Yarınlara Bir Miras" isimli fotoğraf sergisi, Türk ve uluslararası fotoğraf sanatçılarının objektifinden İzmir’in bugününü belgeleyerek yarınlara taşımayı hedefliyor. 

 

Sergide eserleri yer alacak sanatçılar:

 

Arjantin

Nicolas Berlingieri 

İspanya

Gabriel Brau

İtalya

Virgillo Bardossi

Valter Bernardeschi

Gulio Veggi

Mario Cioni

Kanada

François Nadeau

Macaristan

İstvan Kerekes

Pakistan

Muhammad Jahangir Khan

Polonya

Wojtek Laski

Tayland

Dow Wasiksiri

Türkiye

Atilla Özdemir

Beyhan Özdemir

Murat Germen

Nilgün Özdemir

Selim Bonfil

Yusuf Tuvi

Ukrayna

Alexander Karvat